
Регулаторът не разясни мотивите зад решението си
Според алинеята, на която се позовава КФН „за целите на осъществявания надзор, Комисията, съответно ресорният заместник-председател, може да назначи външен одитор или външни независими експерти за извършването на оценка на активи или пасиви на поднадзорното лице“.
Пред Investor.bg от КФН отказаха да коментират повече за взетото решение, като единствено подчертаха, че пенсионните дружества трябва да отразят резултатите от оценката в годишните си финансови отчети за 2017 г.
Припомняме, че извършеният преглед на активите на небанковия сектор към края на юни 2016 г. показа, че застрахователният и осигурителният сектор са стабилни. По-късно регулаторът назначи оценка на активите към 31 декември 2016 г. На практика външните експерти имаха задачата да отчетат настъпилите промени от 30 юни до края на годината, за да се „гарантира траен ефект от извършения преглед“. Резултатите от тази проверка обаче не бяха обявени публично, като от регулатора обясниха, че оценката е в съответствие с европейски изисквания и служи за информация само за надзорните органи.
Сега обаче става ясно, че именно тези резултати са причина за новата проверка на ПОК „Доверие” АД, „ПОД Алианц България” АД, „ПОД-Бъдеще” АД и ПОД „Топлина” АД.
След проверката на сектора преди една година председателят на КФН Карина Караиванова обяви, че при пенсионните дружества се препоръчват промени в законодателството, особено при дефиницията на свързани лица.
„Проблемите не са свързани с финансов недостиг, а със законодателството. Оценката е направена на база текущото законодателство. Несъответствието с европейските практики налага промени в закона, с което са свързани и отправените препоръки“, уточни тогава Караиванова. Наблюдават се и проблеми при оценките на инвестиционни имоти.
Съществуват разлики в дефинициите за свързани лица съгласно закона, който забранява инвестиране на активи на пенсионни фондове (ПФ) в ценни книжа, издадени от свързани с пенсионноосигурителните дружества (ПОД) лица, и бе препоръчано дефиницията за свързани лица да бъде разширена. В допълнение, на някои ПОД беше препоръчано да въведат процедури за идентификация на близки членове на семействата на всички членове на Съвета на директорите на ПОД и на предприятието-майка на ПОД.
Комисията поиска още ПОД внимателно да проверява емитентите на ценни книжа за участие в групи от свързани лица и да прави задълбочен анализ за очакваната доходност от инвестициите в такива компании.
КФН посъветва ПОД да обмислят прилагането на минимални кредитни рейтинги за финансовите инструменти, в които фондовете могат да инвестират, с цел да се избегнат експозициите към неоправдано високи рискове.
Въпреки това резултатите за пенсионните фондове показаха устойчивост на сектора за допълнително пенсионно осигуряване.
Според КФН не са установени отклонения от приложимата регулаторна рамка, а общото заключение на независимите външни експерти беше, че пенсионноосигурителните дружества са спазили регулаторните изисквания при извършването на оценките на активите.
Резултатите от прегледа на активите на фондовете отчетоха необходимост от корекции, които общо за сектора възлизат на 33 млн. лв., или 0,3 на сто от активите на проверените 27 пенсионни фонда към 30 юни 2016 г. Необходими са и корекции в оценката на инвестиционни имоти в размер на 22,7 млн. лв.